5 Shakeology Myths —DEBUNKED by a Coach!

Beachbody® Coach, Seay Stanford, feels so passionate about the shake that changed her life that she wrote the article below to debunk all those Shakeology Myths floating around. This article is so powerful and real that we had no choice but to share it with the rest of the world. So here you go. Enjoy! And thanks, Seay. We couldn’t have said it better ourselves.

top shakeology myths

#1 MISCONCEPTION: Shakeology is a protein shake.

Meaning just a shake that provides extra protein. I can’t blame the general public for thinking this since “protein shake” has become nearly an interchangeable term for ANY shake. But, all shakes are not created equal—especially ones that contain superfoods. Shakeology is a very nutrient-dense shake that can be used for breakfast, lunch, or dinner. You’d have to eat a whole lot of fruits and vegetables to equal the nutrition in a single glass of Shakeology—and you probably couldn’t do it for less than 170 calories. Shakeology makes it very easy to cut your calories without substantially cutting down your daily volume of nutrients needed. Truth be told, the majority of people are WAY MORE nutrient deficient, than they are protein deficient. So why just stop at a protein shake?

 #2 MISCONCEPTION: Shakeology is about comparing carbs, proteins, and fats to other shakes.

This is not at all what you should be comparing when you look at other shakes versus Shakeology. Sure, other shakes have 0 grams of sugar. But how do you think those shakes achieve that? Hint, it’s not natural. Yes, that’s right, they are probably using ARTIFICIAL sweeteners to get to 0 grams of sugar. Even fruit has sugar in it. A shake with 0 grams of sugar is using ARTIFICIAL sweeteners. Shakeology has NO artificial sweeteners, NO artificial colors, NO soy, NO artificial stimulants, and NO artificial flavors. One of its main sweeteners is Stevia, which is plant-based.

#3 MISCONCEPTION: Shakeology is just a bunch of extracts, with no whole-food ingredients.

That’s not true. Whenever it’s possible and sustainable for the formula, the superfoods in Shakeology are preserved in their whole-food state to retain maximum nutrient value. It’s a very difficult process to use whole, plant-based ingredients so that the formula retains as much nutritional value as possible, but Shakeology has a whole team of scientists whose mission is to maximize the nutrition in every ingredient in Shakeology. Imagine trying to juice all those superfoods! Shakeology is way less expensive and a huge time-saver.

#4 MISCONCEPTION: Shakeology is expensive.

To anyone who feels this product is expensive I know that I have not done my diligence in breaking down its REAL VALUE. Most people will agree that they would spend an average of $3 to $7 on a HEALTHY nutritious meal. I know most store-bought salads cost even more than that, and don’t contain nearly the dense concentration of nutrients. But on average, I think we can all agree healthy meals run between $3 and $7. Shakeology, at $4.33 per shake, comes in on the LOW END of average. (You can make Shakeology into a breakfast or lunch that you’d be buying anyway.) Not only are you spending less than you normally would, you’re also getting vital nutrients your body needs, that you just can’t get from your run-of-the-mill salad, plus the normal range of vitamins and minerals. So you can replace your VITAMINS, too. Sure, you may need a specific vitamin, based on your conditions, geography, or age—but in general, Shakeology will provide you with a solid base of your whole-food nutrients.

When was the last time you went to your grocery store and bought THIRTY meals all at once? Typically, I’m guessing, you buy a few days’ worth each time. When you buy a bulk bag of Shakeology, you are buying 30 of your shakes up-front. That means you’ll spend less money at the grocery store. Because of the grocery savings, I actually deduct my monthly Shakeology from my grocery budget. For the price, I cannot duplicate its vast quality of ingredients and nutrients.

#5 MISCONCEPTION: Shakeology is only for weight loss.

Most shakes are marketed this way. But here’s the thing. Anything will induce weight loss if it’s low enough in calories. Just because you are drinking a shake, does not mean the fat will melt off. Actually, if you are not getting enough nutrients and calories you will actually inhibit your weight-loss efforts. Shakeology is about HEALTH. When you put the RIGHT nutrients in your body that it needs to develop, heal, recover, repair, and thrive, you may ultimately have MORE energy, LESS cravings, and FEEL better therefore you eat less and become more active. With Shakeology, weight loss becomes a BY-PRODUCT of dense nutrition.

To make my point, when was the last time you dieted and cut calories only to feel tired, grouchy, and had a ton of cravings? That is because you may have been nutrient deficient. What if you’re at your goal weight, or need to GAIN weight? Because Shakeology is about DENSE NUTRITION you can use it as your base and add clean calories to make it 300 calories or more. Not everyone needs to lose weight, but everyone needs to be healthier. Shakeology isn’t MAGIC. It’s just clean dense nutrition made SUPER easy for everyone at a very affordable price. It’s my family’s “fast food” on the counter. Yes, my family goes through 4–5 bags a MONTH because even though we all have different weight and caloric needs, we all share the same NUTRITIONAL needs. Shakeology isn’t a weight-loss shake—it’s a nutrition shake.

*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease.

21 Comments

  1. Jewel D. Williams says:

    Thanks for the article. I did think the price was too much, but I did enjoy the sample I got when I order the 21 day fix workout. While I was using the chocolate shakeology I did enjoy it, so when you talk about the cost, I do believe I’m worth the investment. I may get it again.

  2. This is a great shake and a great reminder of the nutritional value it provides.

  3. Seay Stanford says:

    Thank you for taking the time to read the article Jewel. I’m glad that you not only enjoyed the flavor when you tried your packet, but that you appreciate the value, as well 🙂

  4. Tammy Thibault Degarie says:

    Thanks Seay, what an awesome article, I’ve shared on my page and I hope everyone reads it. LOVE IT!!

  5. Joey Szekeres says:

    Cool, I would like to see ALL the ingredients though… Because results can come from most things but we want to be eating good stuff. Whole foods is good so I always look at the ingredients in products, there are certain things I like to avoid. Anyways this thing is on the right track if it gets people interested in a healthy life style.

    • Beth Underwood Richmond says:

      Understandable, Joey! Be sure to click onto the Flavors tab for nutritional information or, better yet, click on “Ingredients” to learn what some of the particular ingredients can do for you!

  6. Thank you Seay!

  7. What a excellent article! I have been explaining a lot of this stuff for years and now it is wrapped up wonderfully in one place. Thanks! It really helps people see what a value Shakeology is! The term “expensive” needs to be relative and not just a shallow blanket word. It’s relative what you are paying for (ingredients) and relative to what you are comparing it to. Shakeology is a win on many levels. I actually save money by using it because it not only replaces a meal, but several of the other supplements I was using before. It’s a no-brainer for me.

  8. Try discussing it with a local coach I buy extra to give as samples and to sell in weekly amounts to one particular customer.

  9. Beth Underwood Richmond says:

    Yes, it can feel like a “sticker shock” at $130 a pop, I will give you that. Perhaps as it is easier for you to spend $35/wk, just set that aside instead. In one month, you will have more than enough to purchase your first bag. Continue to put aside $35 each week and you will always have the money!

  10. You can get a 4 pack, but you’d be better off to set aside the $35 each week for four weeks and then purchase the bag and then start over again. The price per shake is higher on the four pack.

  11. Pingback: The Shakeology® Experiment | G.R.I.T.

  12. Pingback: My families daily dose of dense nutrition. |

  13. Pingback: 5 Myths of Shakeology & WHY it is as Amazing I Boast ;) | Clean Slate Fitness

  14. Pingback: Oh passions.. | fitmamaxo

  15. Awesome blog! Everything I tell all my patients in one blog – I’m just going to copy this out and hand it to them to save me tons of time!! Thanks for putting this all together in one neat package Seay!

  16. I was looking at what foods go in the colored boxes. The red one mentioned protein shake. Can I take that besides the Shakeology?

  17. Can I take a protein shake besides Shakeology? It was shown on the list for the red container.

  18. Elizabeth Keenan says:

    Do you have any kind of education in nutrition of scientific proof in this?The only reason I ask is because anybody can be a shakeology coach.

  19. Karen Lawless Brown says:

    I agree the monthly price is high, it would be easier to order in smaller amounts !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*